29.07.2019

Różnica między zajęciami indywidualnymi a grupowymi

Który sposób wybrać? Co będzie dla mnie najbardziej odpowiednie? Takie pytania zadaje sobie większość ludzi, stając przed wyborem zajęć. Różnica jest zasadnicza.

Zajęcia grupowe Feldenkrais nazwał lekcjami świadomości poprzez ruch (ATM Awareness Through Movement (świadomość poprzez ruch), lekcjami, ponieważ ich istotą jest proces uczenia się poprzez osobiste doświadczenie. Moshe Feldenkrais, opracował setki sekwencji ruchowych, jako procesów neuromięśniowych, w których kluczową rolę odgrywa czucie. Ruch jest narzędziem do rozwoju uważności. W szczytowym okresie swojej pracy prowadził zajęcia dla dziesiątek ludzi, regularnie nadawane były jego lekcje ruchowe w radiu szwajcarskim, przyjeżdżali do niego ludzie z całego świata w nadziei na odzyskanie lub poprawę stanu zdrowia.

Prowadzone przeze mnie zajęcia odbywają się w małych grupach (max 10 osób). Dużo lekcji przebiega w pozycji leżącej, aby zminimalizować pracę największych mięśni utrzymujących ciało w polu grawitacyjnym i nauczyć się odczuwać subtelniejsze sygnały ciała. Aby poczuć, rozpoznać sygnały dyskomfortu i przeorganizować ruch zanim obciążymy tkanki lub je uszkodzimy.

W atmosferze spokoju i skupienia opisuję ruch a Ty wykonujesz go tak jak rozumiesz. Nie pokazuję ruchu, ponieważ nie ma ruchu wzorcowego. Każdy człowiek porusza się w sobie tylko właściwy sposób. Tak jak linie papilarne – charakter pisma, sposób chodzenia, sięganie po kubek herbaty są indywidualne. Nie ma ruchu złego i dobrego. Każdy jest właściwy dla Ciebie w danej chwili. Opisuję ruch i kieruję Twoją uwagę w konkretne miejsca. Zadaję pytania, ale nie oczekuję odpowiedzi, odpowiedzi dla każdego są inne.

Prowadzisz swoje osobiste śledztwo i znajdujesz odpowiedzi na pytania: czy mogę to zrobić łatwiej? co niepotrzebnie napinam?, czy swobodnie oddycham? jak obecna(y) jestem w ciele w ruchu? które obszary ciała odczuwam wyraźnie a które nie istnieją w mojej percepcji? co przeszkadza lub uniemożliwia mi zrobienie ruchu? czy spróbowałam(em) wszystkich możliwości? itd. Przełączasz swoją percepcję ze świata myśli, wyobrażeń na czucie siebie. Przyglądasz się sobie i szukasz nowego. Nikt Cię nie ocenia, nic nie musisz udowadniać (chyba, że sobie – wtedy możesz to rozpoznać i zadecydować czy na pewno tego chcesz). Czujesz ruch, czujesz siebie. Poznajesz siebie, swoje możliwości i je rozszerzasz.

Zajęcia indywidualne, czyli Integracja Funkcjonalna. Trochę przypominają masaż czy wizytę u rehabilitanta, ale nie są ani jednym ani drugim. Mogą odbywać się w pozycji leżącej na stole, ale też siedzącej, stojącej czy każdej innej w zależności od potrzeb. Ponieważ zajęcia są bardzo spokojne i relaksujące- dobrze jest być ubranym w wygodny, ciepły strój. Prowadzę Cię delikatnym dotykiem. Wykonuję ruch za Ciebie a Ty odczuwasz jak Ty – Twoje ciało jesteście zorganizowani. W ruchu, działaniu. Czy stanowicie jedność? Rozszerza się Twoja percepcja. Zostawiasz myśli, intelekt, wyobrażenia i zamieniasz się w czucie.